Pro koho je Pilates | Historie Pilates | Principy cvičení Pilates | Individuální cvičení Pilates

 

 Pro koho je Pilates

Potřebujete se cítit lépe, vypadat lépe, zpevnit břišní svaly, dát se do kondice fyzické i psychické? Vnímáte nedostatek energie a chcete zvýšit svoji výkonnost?Cvičení Pilates - Lift and Lower - Studio Yogata Praha

Pilates je řešení! Pravidelné cvičení zpevňovacího a protahovacího cvičení s důrazem na posílení oblasti trupu, břišních a zádových svalů, a na koordinaci s dechem vede k proměně těla. Břicho sílí a získává tvar, páteř se narovnává, ochablé svaly získají zdravé napětí. Z hodin odcházíte příjemně zahřátí – cvičení prokrví svaly ztuhlé z mnohahodinové práce pod plným pracovním nátlakem a s jednostranným zatížením. Precizním prováděním jednotlivých cviků se Vaše tělo postupně naučí nové možnosti pohybu, které využijete při všech dalších pohybových aktivitách.

Pilates cvik: Rolování

Cvičíme Pilates sestavy na podložce a s využitím pomůcek jako pružná guma, velké míče, S-bally, Magic circle, BOSU, roller, činky a další. Pomůcky cvičení modifikují, někdy pomáhají a jindy ztěžují provedení tím, že nutí zapojit ty správné svaly. Cvičí se v malých skupinkách do 10 cvičících tak, aby byl prostor každého jednotlivě opravit. Aktuální rozvrh skupinového cvičení naleznete zde.

Pilates není limitován věkem, tělesnou zdatností ani pohlavím. Důležité je pouze to, aby každý postupoval v souladu se svými aktuálními možnostmi a respektoval to, jak se cítí.

Historie Pilates

Cvičební metoda byla vytvořena Josephem H. Pilatesem v první polovině 20.století. Od mládí Pilates - cvičení pro pokročilé se věnoval různým sportům a pohybovým činnostem a jejich nejúčinnější prvky si spojoval ve vlastní cvičební program. Protože se v jeho systému věnuje velká pozornost přesnosti cvičení, nazval jej Kontrologie.

Znalosti pohybu a vlivu pohybu na náš mentální stav využil při své práci v nemocnici, kdy vymyslel různé kladky a pružiny pro cvičení pacientů ležících na lůžku, aby cvičením co nejvíce podpožil jejich rekonvalescenci.

Pilates "výzva" pro power house- cvičení s gumou

V roce 1926 emigroval do New Yorku, kde si založil vlastní studio Kontrologie. Tam rozvíjel cvičení pomocí kladek, táhel a pružin, ze kterých vznikly dnešní Pilates stroje. Svým přístupem k našemu fyzickému i mentálnímu zdraví oslovil mnoho známých osobností tehdejší doby. Spolupracovali s ním např. špičkoví tanečníci, kterým po zraněních jeho tréninkový program umožnil rychlejší návrat k tanci.

Pilates byl tvořivý člověk a během svého působení sestrojil množství strojů a pomůcek ke cvičení používaných dodnes. Rozvíjel své cvičební sestavy a propracoval varianty jednotlivých cviků pro různé pomůcky a také pro cvičení na podložce, bez strojů.

Principy cvičení Pilates

Pilates cvik: Roll over s míčemPilates obrací pozornost k vnímání těla. Je o kontrole zejména středu těla, oblasti nazývané power house. Je to ona u většiny z nás oslabená část těla – břišní svaly. V pilates je chceme posílit ve správné a rovnoměrné funkci spolu s hlubokými svaly zádovými, a zkoordinovat jejich aktivitu s bránicí a pánevním dnem. Cílem je pevný „střed“ těla, na který se můžete spolehnout. Aby tyto všechny svaly spolu dobře spolupracovaly a zesílil se účinek cviků, věnujeme pozornost dechu, provádíme takzvané laterální dýchání. Hodně cviků Pilatesových sestav provází imaginace, představa. Když si něco představujeme (například nekonečnou délku našich nohou, za kterými se vytahujeme :)), naše tělo na tuto představu automaticky reaguje, a zapojíme i svaly, o kterých normálně nevíme, že je máme.

Cvičení je plynulé, bez trhavých pohybů a každý Pilates cvik má přesné provedení, kterého se snažíme dosáhnout. Protože Pilates cviky mají spoustu variant od nejjednodušších pro netrénované tělo až k těm náročnějším, je cvičení přístupné širokému okruhu zájemců.

Individuální cvičení Pilates

Pilates cvičení: balance při vzporu na míčkuNevyhovuje-li Vám cvičit ve skupině ať už ze zdravotních nebo jiných důvodů nebo potřebujete-li se připravit na důležitou událost nebo období a získat speciální kondici, je tu pro Vás možnost využít individuální tréninkový program. Podle osobních potřeb se v něm klient pod stálým dohledem zdokonaluje v konkrétních krocích, jako je stabilita a pružnost bederní páteře, správné postavení lopatek a celého ramenního pletence, laterální dýchání a jiné. Využijte síly vašeho vlastního těla, kterou podpoříme přímo pro Vás uzpůsobeným domácím programem Pilates cvičení, které od nás získáte jako bonus při 10 a více individuálních lekcích.

  • vhodné pro těhotné
  • po porodu
  • při výraznějších bolestech zad
  • když potřebujete stálý dohled
  • když potřebujete rychle zesílit

Kvalitní lektorky se vzděláním a citem pro tělo.

 

Speciální přístup k Pilates ve Studiu Yogata

V Yogatě se zaměřujeme na rehabilitační směr Pilates. Propojujeme Pilatesovy cviky s názory a poznatky moderní fyzioterapie. Cvičení je pak velmi přesné, modifikuje postupně držení těla, odstraňuje bolesti zad, ramen a hlavy.