CHI NEI TSANG [čchi nej cang] je zčásti fyzická a zčásti energetická masáž, která se soustředí na oblast břicha. Je založená na principech tradiční čínské medicíny.  Západu ji zprostředkoval taoistický učitel Mantak Chia.

Převzato z universal-tao.com

Břicho a jeho složitý nervový systém autonomních nervů si získává stále větší pozornost i moderní vědy. V břišní dutině existuje tolik neuronů, jako jich je v celém mozku. I proto se břišním nervovým pletením říká druhý mozek. Tyto neurony jsou z větší části nezávislé a řídí celé složité soubory funkcí jako je trávení a vstřebávání, ukládání a metabolismus živin. Podle tradičního taoistického učení tento dolní mozek přímo souvisí s naším horním mozkem, odpovídá za naši emocionalitu a zprostředkovává naše emoce dále do těla.

Břicho je také sídlo vitality a energie a podle stavu trávení lze usuzovat na celkový zdravotní (i duševní) stav.

Chi nei tsang je sestava přesných hmatů a technik, které uvolňují všechny součásti břicha – svaly, vazivové tkáně i jednotlivé vnitřní orgány.

Doporučujeme při:

 • pocitech napětí v břichu při stresu
 • při funkčních obtížích a poruchách trávení (nadýmání, zácpy, ..)
 • po operacích, kdy vznikla jizva v břišní stěně
 • bolestech v břiše nebo i v zádech (bedra)ne akutního charakteru
 • při oslabení určitého trávícího orgánu

Podle čínské medicíny fyzické zdraví souvisí výrazně s psychikou a stav určitých orgánů ovlivňují určité emoce. Některá spojení jsou známa i nám v Evropě, např. souvislost mezi zlostí a játry a žlučníkem. Veškerý stres, napětí a negativní emotivní prožitky se kumulují tam, kde je k tomu dispozice a zde fungují oslabujícím vlivem.

Masáž Chi Nei Tsang pracuje nejen na fyzické úrovni, ale rozpouští právě i ono nakumulované napětí a emoční zátěž, podobně jako Healing Touch Tantra Terapie. Protože v obličeji se nachází reflexní zóny vnitřních orgánů, má tato technika i kosmetické účinky a při pravidelné aplikaci mění výraz i tvar obličeje.

KDO POTŘEBUJE  CHI NEI TSANG?

VŠICHNI. Téměř všichni máme za sebou mnoho náročných událostí, zážitků, jejichž stopy v sobě ještě naše tělo nese. Často jsme na ně již zapoměli, ale ne tak tělo. Veškerý stres, úzkosti, obavy jsou přesně to, co v sobě máme uchováno a od čeho nám může Chi Nei Tsang pomoci se uvolnit.

Chi Nei Tsang se doporučuje aplikovat několikrát s přestávkami cca 10 dní, protože břicho většiny z nás je natolik vystresované a v napětí, že se nelze dostat při jediné terapii až na hlubší úroveň a ošetřit všechny orgány. Také je možné, že Vaše reakce bude výrazná a břicho budete ještě několik dní po terapii cítit.

Převzato z universal-tao.com

Dobré zkušenosti jsou s touto terapií:

 • u funkčních obtíží se žaludkem
 • syndromu dráždivého tračníku
 • gastroezofageálního refluxu (pálení žáhy)
 • velké nervozitě, stresu, přílišné zodpovědnosti
 • u sociálních fobií typu panické poruchy
 • u bolestí zad, které nemají standartní vysvětlení

PRŮBĚH TERAPIE

Klient leží při této masáže oblečený pohodlně na zádech, pouze oblast břicha je odhalena. Terapie trvá 60 min, její součástí je i výuka postupů, které terapeut klientovi doporučí pro pravidelné domácí použití. Tato část masáže je velmi důležitá, protože v Chi Nei Tsang jde o to, aby se klient dokázal postupně léčit sám.

CENA TERAPIE

1550 Kč,  viz ceník

Masáž provádí Mgr. Hana Marčišová, jedna ze 3 lektorů v ČR, kteří mají oprávnění k této masáži (ve světě je cca 400 terapeutů).

Při objednání myslete na to, že masáž je třeba provádět s odstupem 1-2 hod po jídle (záleží jak bylo lehké), pro ženy také – neměla by se provádět během prvních dnů menstruace.